Ochrana dětí v Moldavsku (2014–2016)
8. prosince 2020 Ukončené projekty

Ochrana dětí v Moldavsku (2014–2016)

Celý název projektu: Upevnění systému sociální ochrany zranitelných dětí v Moldavsku

Termín projektu: 2014 až 2016

Partner projektu: SocioPolis

Zaměření projektu: Upevnění systému sociální ochrany zranitelných dětí v Moldavsku tím, že pro všechny zranitelné děti zajistíme bezpečné prostředí pro osobní rozvoj a kvalitní vzdělání.

Cíle:

  1. Chceme, aby poskytovatelé služeb v oblasti sociální ochrany dětí dosáhli větší kvalifikace, odborných vědomostí a dovedností.
  2. Chceme, aby se zkušené organizace podělili o své zkušenosti a vědomosti v oblasti vzdělávání dětí.

Cílové skupiny:

  • 350 školitelů z oblasti rodičovství a asistenti pěstounské péče,
  • 380 odborníků z komunitních center (sociální pracovníci, psychologové, školitelé z center pro umisťování dětí nebo pro denní péči o dítě),
  • 120 odborníků zabývajících se územními strukturami sociální pomoci.

Země/region: Moldavsko

Popis projektu: Z důvodu masivní migrace pracovní síly do zahraničí se moldavská společnost skládá především z mladých lidí bez pracovní zkušenosti a seniorů, kterým příbuzní posílají peníze ze zahraničí. Jedním ze znepokojujících aspektů masivní migrace je ne moc dobře známý fenomén opuštěných dětí. V roce 2012 byl proveden výzkum, ze kterého vyplývá, že v Moldavsku žije 168 081 dětí, kterým se nedostává dostatek rodičovské péče. Navíc z tohoto celku 105 270 dětí (tj. 14,5 % všech dětí žijících v Moldavsku) má nejméně jednoho rodiče, který v předešlém roce odešel do zahraničí. Stěhování do zahraničí za prací se pro moldavskou společnost stalo obrovským problémem a nakonec to má neblahý vliv na zdravý rozvoj dětí. Moldavská vláda je připravena čelit tomuto problému. Vláda například schválila Národní strategii rozvoje “Moldavsko 2020”.

Z výše uvedených důvodů se Charita Česká republika rozhodla přispět svým dílem a zlepšit životy dětí v náhradní rodinné péči, tj. pěstounská péče, péče v ústavech nebo v jiných zařízeních náhradní péče poskytující okamžitou pomoc dětem, které ji potřebují. To, že systém sociální ochrany moldavských dětí bude upevněn, bude mít pozitivní vliv na reformu náhradní péče o ohrožené děti, které nežijí se svou vlastní rodinou.

Ve spolupráci se svými partnerskými organizacemi bude Charita Česká republika organizovat školení pro 850 zaměstnanců pracujících v oboru sociální ochrany dětí v Moldavsku. Mezi nimi budou školitelé z oblasti rodičovství, odborníci na komunitní centra a také odborníci na místní úřad pro ochranu dětí. Tým se skládá z moldavských odborníků a bude zde pomáhat i mezinárodně uznávaná Dr. Winnetou Petry, Ph.D., která momentálně pracuje na vytvoření vzdělávacích materiálu a učebních osnov.Tým pak Ministerstvu práce, sociálního zabezpečení a rodiny předloží zprávu ke schválení.

Studijní materiál je založen na výsledcích rozsáhlého výzkumu týkajícího se vzdělávacích potřeb zaměstnanců a také zahraničních zkušeností a příkladů dobré praxe, které jsou aplikovatelné a přizpůsobené podmínkám v Moldavsku.

Celkový rozpočet: 302 000 EUR

Donor: Česká rozvojová agentura

logocrdc-1024x314